مصرف مواد غذایی سرشار از چربی های غیر اشباع مونو و پلی نظیر روغن کنجد، به کنترل کلسترول بد و تری گلیسیرید خون کمک کرده و باعث افزایش میزان کلسترول خوب خون نیز می شوند. برای این کار توصیه می شود که سالادها و سبزیجاتتان را با روغن کنجد میل کنید چون منبع خوب چربی های غیراشباع محسوب می شود.

اگر چربی خونتان بالاست باید از برخی عادت ها و مصرف برخی مواد غذایی که باعث افزایش کلسترول می شوند خودداری کنید. در این مطلب مواردی که بیشتر با کلسترول بالا در ارتباط است را بررسی می کنیم.

چربی خون یا همان کلسترول خون بی سر و صدا بالا می رود و علائمی بروز نمی دهد. متأسفانه مازاد کلسترول با افزایش خطر بیماری های قلبی ارتباط دارد. از آنجایی که این مسئله علامت خاصی ندارد لازم است که به طور مرتب آزمایش خون بدهید و میزان کلسترولتان را بررسی کنید. اگر بعد از آزمایش مشخص شده باشد که چربی خونتان بالاست باید از برخی عادت ها و مصرف برخی مواد غذایی که باعث افزایش کلسترول می شوند خودداری کنید.

کلسترول بد خون

به اندازه کافی چربی های خوب مصرف نمی کنید

اگر پزشکتان گفته است که چربی خون دارید یا در کاغذ آزمایش میزان LDL بالا درج شده است به این معنی است که کلسترول خونتان بالا است و این کلسترول بد باعث مسدود شدن عروق می شود. یادتان باشد که در خون علاوه بر این کلسترول بد، کلسترول خوب هم داریم. میزان کلسترول بد نباید از مرز ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بالاتر باشد. متخصصان تاکنون تصور می کردند که مصرف مواد غذایی حاوی چربی باعث افزایش کلسترول خون می شود اما هم اکنون به این نتیجه رسیده اند که مصرف بیش از اندازه چربی های اشباع شده و عدم دریافت کافی چربی های غیراشباع و مفید برای قلب روی میزان کلسترول خون تأثیر دارد.
اگر میزان کلسترول بد خونتان بالاست از مواد غذایی سرشار از فیبرهای محلول در آب مانند لوبیاها، عدس، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات غافل نباشید. این مواد غذایی به کلسترول چسبیده و آن را از بدن دفع می کنند.

بهتر است بدانید که روغن کنجد بدلیل داشتن منابع غنی استرولهای گیاهی(سیتو استرول) رقیب سرسخت کلسترول بد بوده و باعث جذب کلسترول خوب خون(HDL) و کاهش کلسترول بد خون(LDL) می شود.

بنابراین مصرف مواد غذایی سرشار از چربی های غیر اشباع مونو و پلی، به کنترل کلسترول بد و تری گلیسیرید خون کمک کرده و باعث افزایش میزان کلسترول خوب خون نیز می شوند. برای این کار توصیه می شود که سالادها و سبزیجاتتان را با روغن کنجد میل کنید چون منبع خوب چربی های غیراشباع محسوب می شود.

روغن کنجد ضامن سلامتی قلب

میزان کلسیم بدنتان ناکافی است!

نتایج پژوهش ها نشان می دهد جذب کلسیم از طریق مواد غذایی باعث افزایش میزان کلسترول خوب خون می شود و میزان کلسترول توتال و کلسترول بد را کاهش می دهد. محصولات لبنی منبع خوب کلسیم هستند اما بهتر است به سراغ انواع کم چرب بروید. توصیه می کنیم شیر، پنیر و ماست کم چرب را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

یکی از جایگزین ها و منبع بسیار عالی و غنی کلسیم برای محصولات لبنی می تواند کنجد یا روغن کنجد باشد. بهتر است بدانید میزان کلسیم موجود در کنجد یا روغن کنجد سه برابر شیر و سایر محصولات لبنی است.

کنجد سرشار از کلسیم

عاشق قارچ سیب زمینی و مرغ سرخ کرده هستید!

مواد غذایی سرخ کردنی حاوی میزان زیادی چربی های ترانس هستند که به راحتی میزان کلسترول بد را افزایش داده و قاتل کلسترول خوب هستند. حتی اگر روی برچسب هر ماده غذایی درج شده باشد «حاوی چربی های اشباع شده اندک» باز تا حدود ۲ گرم در هر سهم غذایی از این چربی ها دارند و درج «فاقد چربی های ترانس» نیز به این معنی است که هر سهم غذایی ۰٫۲ گرم اسیدهای چرب ترانس دارد.

روغن کنجد یکی از جایگزین های عالی روغن های سرخ کردنی خوراکی صنعتی است.  از آنجایی که مقاومت اکسیداتیو روغن کنجد تصفیه شده (بی بو) در برابر حرارت ۱۱۰ درجه سانتی گراد ، ۵/۱۷ ساعت می باشد و نقطه دود این روغن ۲۲۶ درجه سانتی گراد می باشد، در برابر حرارت دود و کف نمی کند. شایان ذکر است مقاومت حرارتی روغن های مخصوص سرخ کردنی در همین دما حداکثر ۱۴ ساعت می باشد. بنابراین بدون هیچ نگرانی و با طیب خاطر می توان به دفعات از روغن کنجدبرای سرخ کردن استفاده کرد.

دیگه با دیدن مرغ،سیب زمینی و قارچ سرخ شده حسرت نخورید!

راز داشتن قلب سالم، پوست شاداب و استخوان بند محکم به همین سادگی است، بله استفاده از روغن کنجد!

قدرت شگفت آور روغن کنجد را دست کم نگیرید!

برای اطلاعات بیشتر مقاله “چه غذایی را با چه روغنی بیزیم؟ “را بخوانید.